۲۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹ و ۵۳ دقیقه

  دوربین مداربسته

تاريخ ثبت : ۲۳ دی ۱۳۹۲ ساعت ۹ و ۳۳ دقیقه

دوربین مدار بسته ( CCTV ) چیست ؟

CCTV مخفف کلمات " Closed Circuit Television  " به فارسی تلویزیون مدار بسته است .

اصطلاح Closed  به این معناست که تصویر گرفته شده توسط دوربین مدار بسته به یک گیرنده خاص تلویزیونی برای نمایش ارسال می گردد .

اصول کار سیستم های CCTV به این صورت است که ابتدا تصاویر توسط دوربین های مداربسته دریافت شده و برای نمایش و پخش به مانیتور یا تلویزیون انتقال داده می شود . همچنین برای ضبط و یا تغییر نحوه نمایش روی مانیتور و پخش همزمان تصاویر دوربین ها روی مانیتور و کنترل از راه دور دوربینها نیز تجهیزات و امکاناتی وجود دارد . چون تصاویر دریافت شده از این سیستم ها برای بینندگان محدودی می باشد لذا به آنها تلویزیون مدار بسته می گویند بر خلاف تلویزیون عمومی ( Broadcast TV ) که جهت پخش تصاویر برای عموم می باشد . با توجه به تنظیماتی که روی دوربین ها و سایر تجهیزات می توان انجام داد این سیستم ها در شرایط جوی متفاوت و در روز و شب نیز کارآیی خوبی دارند .

برای کنترل ورود و خروج افراد به یک محل و برای کنترل مکان های وسیع توسط چندین دوربین و نمایش همزمان تصویر آن ها و نظارت سمعی و بصری از فواصل بسیار دور از طریق شبکه تلفن بدون نیاز به حضور فیزیکی کنترل کننده در محل و در دستگاههایی که کنترل بصری آن ها توسط انسان مقدور نبوده یا خطر آفرین می باشد نیز می توان از این سیستم ها استفاده کرد . لذا استفاده از سیستم های CCTV روز به روز در حال رشد است و با توجه به تکنولوژی ساخت تجهیزات آن که مبتنی بر صنعت الکترونیک و کامپیوتر می باشد ساخت و تولید تجهیزات این سیستم ها دائما در حال تکامل و پیشرفت است.

عموما در سیستم های CCTV تجهیزات زیر مورد استفاده قرار می گیرد :

 1. دوربین ( camera )
 2. کاور دوربین ( camera Housing )
 3. پایه دوربین ( Base یا Bracket )
 4. نمایش دهنده تصویر (Monitor یا TV )
 5. انتخاب کننده ( Switcher )
 6. کواد (Quad )
 7. ترکیب کننده ( Multiplexer )
 8. ضبط کننده (Recorder )
 9. کنترل کننده (Controller )
 10. کارت های تصویر (Capture Card )
 11. تقویت کننده رادیوئی (Booster )
 12. نظم دهنده ویدیوئی (Video Router )

 \"CCTV\"